20. godina rada naše škole
Objavljeno: 4. maj 2014. | Pogledano: 2102 puta
Povodom obilježavanja dvadeset godina rada naše škole, Druga gimnazija Mostar je organizovala niz aktivnosti kako bi svečano proslavila ovaj značajan događaj.

Cilj svih aktivnosti bio je da rezimira postignuća i uspjehe, programe i aktivnosti koji su ostvareni na nivou škole tokom proteklih 20 godina, pa su učenici i profesori imali zadatak da na kreativan način osmisle i realiziraju programe.

U periodu od 14. do 22. aprila 2014. godine realizovano je:

Od 15.4. odigran je fudbalski turnir za učenike svih razreda. 8 ekipa je učestvovalo, a pobjednik je ekipa "Paraziti", sastavljena od učenika IV4. Finale su odigrali sa ekipom iz razreda II1, a nagrada pobjednicima uručena je od strane ministra obrazovanja, nauke, kulture i sporta Zlatka Hadžiomerovića na svečanoj ceremoniji.

U organizaciji Vijeća učenika naše škole 17.4. organizovan je susret bivših učenika naše škole, a sada uspješnih stručnjaka, na kome su podijelili svoja iskustva i uspomene iz naše škole sa sadašnjim učenicima. Na druženju je prikazan i film o školi, koji su napravili članovi informatičke sekcije Merdin Sabljić i Melisa Begić sa profesorom Anesom Hadžiomerovićem.

Na Dan škole, 22.4., održana je svečana ceremonija, uz mnoge zvanice, u kojem su učestvovali učenici raznih sekcija te su time pokazali da naša škola, kroz generacije, obiluje talentiranim i kreativnim učenicima. Među njima su Ajla Aliman, Minela Mešukić, Zerina Rahimić, Adnana Hujdur, Ana Pešut, Adnan Zukić, Inesa Brekalo, Seada Čehić, Nermin Gosto, Enida Čolakhodžić, Mia Mehić, Almedina Marić, Anes Kukuruzović, Ajdin Jelin, Alica Oglić, Edina Voloder, Ajla Šuta, članovi Školskog hora i mnogi drugi. Prisutnima su se obratili direktor Ćamil Tabaković, ministar Zlatko Hadžiomerović i direktorica Pedagoškog zavoda Mostar Sabaheta Bijedić, jedan od osnivača škole. Među prisutnima bili su mnogi bivši profesori, saradnici i ljubitelji naše škole, a svakako treba izdvojiti i prvog direktora Osmana Bajgorića, kojem je, pored gospođe Bijedić, uručena nagrada u znak zahvalnosti.

Taj dan je ujedno održana i promocija školskog lista "Naš učitelj". Naša novinarska ekipa, sastavljena od „malih"/mladih i „velikih"/starijih pokušala je biti i ozbiljna i zabavna i zanimljiva kako učenicima, tako i profesorima, pa je pod „budnim okom" profesorica bosanskog jezika, Edine Čomić i Dženane Pekušić obradila niz zanimljivih tema kao što su: historijat škole, intervjui sa bivšim učenicima, a današnjim profesorima ove škole, sa bh. sportskom nadom Saninom Zukicem, profesoricom Snježanom Šarić. Izdvojeni su i nagrađeni radovi učenika, kao i radovi iz školskih pismenih zadaća, i još mnogo toga.

U prizemlju škole gosti su mogli pogledati izložbu plakata, na kojima su prikazane epizode iz života škole, izložba školskih časopisa i maturskih radova naših učenika, kao i likovna izložba naših učenika i profesora Igora Borozana.

U četvrtak, 24.4., organizovan je tradicionalni odlazak na Sajam knjiga u Sarajevo. Učenici su imali priliku da pogledaju koja su djela aktuelna u našim knjižarama, ali i onima iz susjednih država, te da obogate svoje biblioteke i klasicima književnosti.

Vijeće učenika naše škole je još jednom aktivnosti obilježila dane slavlja. 25.4. organizovan je prijem učenika Treće gimnazije iz Sarajeva. Podsjetimo, učenici naše škole pod vođstvom profesorice Milade Orman su 14. decembra 2013. godine, posjetili Sarajevo povodom druženja sa učenicima Treće gimnazije iz Sarajeva, te su tom prilikom naše učenike ugostili. Taj gest smo imali priliku sada uzvratiti.

Time je završen niz aktivnosti kojima je naša škola, pod rukovodstvom direktora, pedagoga, mnogih profesora, ali pogotovo učenika svečano obilježila postojanje ove institucije zvane Druga gimnazija Mostar.