Organizovana akcija dobrovoljnog darivanja krvi
Objavljeno: 9. maj 2016. | Pogledano: 483 puta

Davanje krvi je povlastica zdravih ljudi jer samo zdrava osoba može biti davatelj krvi. Krv mogu dati zdrave osobe od 18 do 65 godina starosti. Muškarci mogu dati krv svaka 3 mjeseca, a žene svaka 4 mjeseca. Želeći pomoći društvu, od 5. do 18. aprila Druga gimnazija Mostar, zajedno sa Srednjom medicinskom školom, sudjelovala je u akciji dobrovoljnog darivanja krvi u organizaciji Transfuzijskog centra JU Kantonalna bolnica "Dr. Safet Mujić" Mostar. Nakon izvršenih pretraga, 24 učenika odgovarala su zahtjevima te su postali darivaoci krvi. Od njih 24 samo je jedan učenik bio višestruki davalac, dok su njih 23 postali novi darivaoci, za koje vjerujemo da će nastaviti s ovm plemenitim i humanim činom i u budućnosti, s obzirom da time mogu nekome spasiti život.