Bili smo u Švedskoj
Objavljeno: 22. jun 2016. | Pogledano: 1268 puta
Naša škola-domaćin bila je Hvitfeldtska gymnasiet, a sam projekat su uspostavili gđa Amela Filipović, direktorica u Hvitfeldtskoj, i prof. Magnus Myssling.
Kao dio projekta razmjene učenika i profesora, u periodu od 26. do 30. aprila, učenici naše Škole – Amar Peco, Vedad Keskin, Adnan Fazlagić, Rijad Hasić, Elvira Elezović, Ajdina Aličić, Almedina Omanović, Asja Kuko, Dženana Kajtaz, Ajla Đidelija, Adela Pezo, Ajla Pintul, Amila Dedić, Delila Maslo, Šejla Čampara i Adnan Kljako, uz pratnju prof. Nedžada Dedovića (koji je i jedan od organizatora i koordinator projekta) i prof. Edine Čomić, bila su u posjeti Švedskoj. Zajedno s našim, u posjeti su bila i četiri učenika Srednje medicinske škole Mostar. Naša škola-domaćin bila je Hvitfeldtska gymnasiet, a sam projekat su uspostavili gđa Amela Filipović, direktorica u Hvitfeldtskoj, i prof. Magnus Myssling, kojima se srdačno zahvaljujemo na gostoprimstvu i saradnji. Također, zahvaljujemo se i gosp. Nafiji Čaglju, direktoru kompanije Zinkteknik, na sufinansiranju puta Mostar-Tuzla i Tuzla-Mostar.

Naši učenici i profesori su posjećivali i aktivno učestvovali u časovima u geteborškoj gimnaziji, i to na nastavi Engleskog jezika, Geografije i Građanskog obrazovanja, družili se sa švedskim učenicima. Također, imali su priliku ručati u školskoj kantini i osjetiti čari švedske kuhinje koja je, uglavnom, bazirana na raznovrsnom povrću, slabo pečenoj hrani, lososu i sa vrlo malo ili skoro nikako hljeba. Bili smo smješeteni u naselju Mölndal, u jednom od hostela Göteborgs Vandrarhem, čija je specifičnost da uopće ne posjeduje osoblje, osim rada nekoliko sati u jutarnjim satima. I pored toga sve je jako čisto i uredno. Naravno, nismo propustili posjetiti znamenitosti lijepog lučkog grada Geteborga – Götplasen – trg sa impozantnom statuom Posejdona, grčkoga boga mora, trg osnivača grada Gustafa Adolfsa sa gradskom palačom, gradsku luku Lilla Bommen, gdje se nalaze značajni kulturno-historijski spomenici poput Opere Geteborg, vikinške barke i specifičnog nebodera zvanog „Ruž" ("The Lipstick" ili "The Skanska Skyscraper"), s kojeg smo imali priliku uživati u prelijepoj panorami Geteborga, tornjeve Gothia Towers, zatim muzej Svjetske kulture gdje smo imali priliku pogledati izložbu fotografija iz Afganistana, zoološki vrt Universeum, potom nogometnu utakmicu između srednjih škola, uz neizostavnu kupovinu u brojnim trgovačkim centrima. Grupa naših učenika imala je priliku ploviti i Sjevernim morem – posjetili su otok Branno. Uživali smo i u arhitekturi, širokim alejama i ulicama, trotoarima toliko širokim da komotno mogu prolaziti i biciklisti i pješaci (postoji posebna staza za bicikliste), parkovima. Ukratko, vidjeli smo red, sistem, organiziranost, rad na svakom koraku i punu podređenost čovjeku svih aspekata života. Svakako, jedan od najljepših događaja je bio cjelovečernji koncert učenika Hvitfeldtske u gradskoj dvorani Artistens Stora Konsertsal – bili smo impresionirani njihovom muzičkom nadarenosti, potpuno se prepuštajući zvukovnoj bajci. Posljednji dan našeg boravka proveli smo u zabavnom parku Liseberg gdje su učenici, ipak mnogo više nego profesori, uživali u adrenalinskim vožnjama na raznolikim vozovima smrti, panoramskom točku, slobodnom padu. Radio Geteborg je na bosanskom jeziku donio prilog o ovoj posjeti. Tridesetog aprila, u 19 i 15 sati sa geteborškog aerodroma Landvetter poletjeli smo ka našem tuzlanskom aerdromu, prepuni prelijepih uspomena i iskustava, uz, priznajemo, osjećaj žala za napuštanjem ovog predivnog grada.
Jednom odlazi svako
putem svog života
na rastanku samo srce kaže
ja ću se vratiti
A sad adio, a sad adio
I ko zna gdje, i ko zna kad
A sad adio, a sad adio
I ko zna gdje, i ko zna kad.