Da li smo ovisni?
Objavljeno: 29. nov 2016. | Pogledano: 815 puta
Na osnovu ankete o oblicima ovisnosti koja je provedena u našoj školi među učenicima uzrasta od 15 do 17 godina oba spola 23.11. upriličena je kreativna radionica o ovisnostima pod vodstvom doktorice Zareme Obradović, profesorice Medicinskog fakulteta iz Sarajeva i magistriceIfete Škoro predstavnice Udruženja inicijative građanki/na Mostar.
Rezultati ankete pokazali su da je najveći problem ovisnost o internetu, zatim cigaretama i alkoholu a u uži krug problema ovisnosti svakako spada i ovisnost o igrama na sreću. Polovina ispitanika lično poznaje barem jednog ovisnika. Zabrinjavajuće je da 65% anketiranih provede redovno 2-3 sata na internetu a čak 33% između 4-5 sati dnevno. Vrijeme na internetu provode uglavnom na društvenim mrežama, portalima  te slušajući muziku i gledajući filmove, a samo 10% vremena od navedenog koriste za edukativne sadržaje. Količinu vremena koju provode na internetu pravdali su nedostatkom sadržaja u svakodnevnom okruženju i pasivnošću sredine. 80% ispitanika je potvrdilo da radije provodi vrijeme na internetu, nego u sportskim aktivnostima. Kako se broj dnevnih korisnika Facebooka i dalje penje iz dana u dan, očekivano raste i broj onih koji su na ovaj ili onaj način "prikovani" za omiljenu društvenu mrežu.Prijedlog učesnika radionice je obavezno uvođenje barem jednog dana u mjesecu bez pametnog telefona, tableta i sličnih uređaja.
Druga gimanzija Mostar se srdačno zahvaljuje gospođama Obradović i Škoro na njihovom angažmanu na polju edukacije, prevencije i unapređenja zdravlja učenika u našoj školi i stoji otvorena za svaki oblik saradnje u budućnosti.
Malo nas će priznati da smo ovisni o Facebooku ali ima pokazatelja koji će to potvrditi a evo nekih prema izboru Beforeit'snews-a:
1. Očajnički tražite lajkove
Facebook je mjesto na kojem mnogi traže pažnju, a kada ostanu uskraćeni za desetine i stotine "lajkova", budu razočarani. Facebook zasigurno nije mjesto na kojem treba tražiti dokaz vlastite vrijednosti.
2. Igrate igre po cijele dane
FarmVille, MafiaWars i Zynga Poker samo su neke od igara koje pružaju razonodu na Facebooku. Sve je u redu ako na igrice ne potrošite par sati ili čak - osmosatno radno vrijeme.
3. Trud oko slike profila
Iako slika govori više od hiljadu riječi, trud koji ulažete oko uređivanja profilne slike ili česta promjena iste mnogo govori o vašem "odnosu" s Facebookom. Primjerice, ako vam treba sat vremena da uredite profilnu sliku, to su prvi znaci ovisnosti.
4. Neprekidni statusi
Mnogi ljudi svakodnevno nas izvještavaju o svojim aktivnostima. Što su pojeli, gdje su bili, što su kupili i što su pili. Otkrivaju nam mnoge detalje iz svog života za koje je pitanje želimo li ih uopće znati.
5. Izlaganje frustracija
I dok nekima služi uglavnom za zabavu, ima korisnika koji u Facebooku vide savršenu priliku za izbacivanje frustracija različitih vrsta. Netko će se tako u ljutnji osvrnuti na zamršenu emotivnu situaciju dok će drugi prigovarati zbog visokih cijena u restoranu.
6. Stavljate statuse umjesto da ste sa prijateljima
Dok vaše društvo roštilja i igra nogomet na suncu, vi ste zatvoreni u svoja četiri zida. Stavljate statuse, ulazite u rasprave, polemizirate s virtualnim prijateljima... Sigurno ima i boljih načina za upotpuniti vrijeme.
7. Koristite Facebook i vani
Ako se ne odvajate od mobitela dok ste primjerice u tramvaju, na koncertu ili u kinu, to mogu biti znakovi ovisnosti.
8. Provjeravate ljude preko Facebooka
Nakon što ste dobili novog "Facebook" prijatelja, trošite sate i sate na pretraživanje njegovog profila. Još ako tu ima mnogo fotografija, zaista ćete potrošiti mnogo vremena u zadiranje u tuđe živote.
9. Online komunikacija
Ako vam nakon određenog vremena, chat, likeovi, shareanje, i komentiranje postane glavno sredstvo komunikacije, pitajte se koliko je to zdravo za vas. Odgovor glasi: nije. Uvijek se bolje naći s osobom "oči u oči" nego komunicirati mrežom.
10. Očajnički tražite nove FB prijatelje
Neki se opterećuju s brojem prijatelja pa tako u želji povećanja tog broja često posegnu za ljudima koje uopće ne znaju.