Dobrovoljni davaoci krvi su nacionalno bogatstvo svake zemlje
Objavljeno: 6. apr 2017. | Pogledano: 1283 puta
5. aprila 2017. godine, u  Drugoj gimnaziji Mostar i Srednjoj medicinskoj školi u organizaciji Odjela za transfuziologiju  Kantonalne bolnice "Dr Safet Mujić"sprovedena je akcija dobrovoljnog darivanja krvi.
Akciji se odazvao veliki broj maturanata i maturantica a pozitivan primjer pokazali su im i neki profesori koji su višestruki davaoci krvi. Primjeri plemenitosti naših učenika treba da budu pokazatelji i podstrek svima u afirmaciji pozitivnih aktivnosti i akcija u zajednici u kojoj živimo.
Ne zaboravimo da je krv lijek, a čovjek je jedini izvor tog lijeka.Davanje krvi je dobrovoljno, anonimno i besplatno.
Davalac krvi može biti svaka zdrava osoba od 18 - 65 godina starosti. Muškarac može dati krv svaka 3 mjeseca, a žena svaka 4 mjeseca.Prije svakog davanja krvi određuje se vrijednost hemoglobina i vrši ljekarski pregled dobrovoljnog davaoca. Nakon prvog davanja krvi saznat ćete svoju krvnu grupu i Rh faktor.