Kantonalno takmičenje iz Bosanskog jezika i književnosti
Objavljeno: 20. feb 2017. | Pogledano: 2809 puta
U ukupnom plasmanu naša škola je zauzela 2. mjesto na Kantonalnom takmičenju iz Bosanskog jezika i književnosti.

Treće Kantonalno takmičenje iz Bosanskog jezika i književnosti učenika srednjih škola Hercegovačko-neretvanskog kantona održano je u subotu, 18. februara 2017. godine, a domaćin takmičenja bila je Karađoz-begova medresa.

Učenici srednjih škola Hercegovačko-neretvanskog kantona imali su priliku pokazati koliko uče, njeguju i čuvaju svoj bosanski jezik, te su se predstavili u tri kategorije takmičenja. Najprije su to učinili kroz poetsko-scenski recital, zatim kroz prezentaciju izrađenih panoa/panela na temu „Historija bosanskog jezika", te kroz pisanje eseja na temu „Esej o Aliji Isakoviću".

Naša škola osvojila je 1. mjesto u kategoriji poetsko-scenski recital. Učenica Melika Jelovac (IV2), sa mentorom profesoricom Jasminom Omerikom, predstavljala nas je sa pjesmom „Bosni" Envera Čolakovića.

U kategoriji izrade panoa/panela na temu „Historija bosanskog jezika" osvojili smo 3. mjesto. Našu školu su predstavljale Almedina Omanović (II4) i Habiba Ačkar (III2). U izradi panela, prikupljanju materijala i štampanju istih učestvovali su Arif Špago, Adna Zlomušica, Lejla Leto, Lejla Boškailo, Amina Ćušić, Merima Gosto, Edin Alikadić, Arnesa Omerika, Enes Delalić, Emina Čustović, Admir Merdžo, Ema Dlakić, Ilma Milišić, Hamza Mujezinović, Nedim Kozić, Lejla Marić, Habiba Ačkar, Sanina Pajo, Ena Balić, Asja Ramić i Ajla Gološ, a pod rukovodstvom profesorice Dženane Pekušić

Asja Kuko (II5) je učestvovala u trećoj kategoriji, pisanje eseja.

U okviru svečanog otvorenja pomenutog takmičenja prisutnima su se obratili prof. hfz. Aid Tulek, direktor Karađoz-begove medrese, prof. Sabaheta Bijedić, direktorica Pedagoškog zavoda Mostar i mr. Nusret Omerika, stručni savjetnik pri Pedagoškom zavodu Mostar. Pedagoški zavod Mostar je, kao i prethodne dvije godine, bio organizator takmičenja, dok su svesrdnu podršku pri realizaciji takmičenja pružili Karađoz-begova medresa, Institut za jezik Univerziteta u Sarajevu, Bosanska lingvistička akademija, BZK „Preporod", te Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu.

Cjelokupno takmičenje pratio je žiri u sastavu:  mr. Nusret Omerika - Pedagoški zavod Mostar, dr. Enisa Gološ - Pedagoški zavod Mostar, mr. Irma Marić - Fakultet humanističkih nauka Univerziteta „Džemal Bijedić", doc. dr. Alen Kalajdžija - Institut za jezik Univerziteta u Sarajevu, te prof. dr. Sanjin Kodrić – Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu i BZK „Preporod".

Takmičenju je pristupilo 11 škola: Karađoz-begova medresa, Gimnazija Mostar, Druga gimnazija Mostar, Srednja škola Jablanica, Srednja škola Konjic, Srednja medicinska škola Mostar, Mašinsko-saobraćajna škola Mostar, Srednja elektrotehnička škola Mostar, Srednja ekonomska i ugostiteljsko-turistička škola Mostar, Srednja škola Stolac i Srednja građevinska škola Mostar.
Predavanje na temu „Alija Isaković i bosanski jezik" takmičarima i profesorima održao je doc. dr. Alen Kalajdžija, direktor Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu.

Čestitamo učesnicima kao i profesorima bosanskog jezika i književnosti.

resources/internal/file_views/1323/1_received_1106505446128581.jpeg