Maturska ekskurzija u Italiji
Objavljeno: 5. okt 2015. | Pogledano: 2100 puta
Izvještaj o jednoj od omiljenih tema svih maturanata - maturskoj ekskurziji.

Od prvog dana provedenog u srednjoj školi učenici sanjaju i iščekuju matursku ekskurziju. Kao i svake godine, učenici završnih razreda imaju priliku posjetiti velike i atraktivne centre umjetnosti, kulture i zabave. Ove godine, maturanti Druge gimnazije krenuli su 15. septembra u 20h na ekskurziju, a njihovo odredište je bila Italija. 87 maturanata išlo je na ovo putovanje u pratnji profesora i razrednih starješina Sude Marića, Harisa Ćorajevića, Erne Ćurić i Elme Ćorić-Kajtaz.

Prva destinacija, putujući brodicom, bila je Venecija. Posjetili su Crkvu La Pieta, Stari zatvor, Duždevu palatu, Piazettu, Trg Sv. Marka, Prokurative, Orseolo bazen, Merceria, Most Rialto.

Nakon toga, sljedeća destinacija je bila sunčani Lido di Jesolo, gdje se ujedno i noćilo prvu večer. Treći dan je bio predviđen za odlazak u Rimini, gdje se ostalo sljedeće 4 noći.

Četvrti dan, maturanti su išli u obilazak San Marina, male države poznate po svojim starinama (Piazza della Liberta, Palazzo del Governo, Basilica del Santo). Sljedeći dan je bio predviđen za upoznavanje samog Riminija te za odlazak u kupovinu, kupanje, boravak na plaži i disko.

Šesti dan maturanti su obišli Ravenu, posjetili Tomba di Dante, Basilica San Vitale, Mausoleo di Galla Placidia. Šesti dan je bio rezervisan za Veronu i Trg Bra, Amfiteatar, via Mazzini, Trg Erbe, Danteov trg, Grobnice porodice Scala, Julijinu kuću, kao i za odlazak na ukusni kebab. Posljednji dan je proveden u zabavnom parku Gardaland, gdje su učenici i profesori imali priliku uživati u vožnjama punim adrenalina te je taj dan, zasigurno, bio najuzbudljiviji. Nakon prelijepih i nezaboravnih uspomena naši maturanti su se vratili u Mostar 23. septembra 2015.godine, priželjkujući da uskoro i u istom sastavu sve ponove.