NEXT LEVEL - (re)industrijalizacija kroz automatizaciju
Objavljeno: 18. okt 2016. | Pogledano: 1411 puta
Dana 17.10.2016.god. učenici trećih i četvrtih razreda matematičko-informatičkog smjera na čelu sa prof.Anesom Hadžiomerovićem posjetili su INTERA tehnološki park gdje su imali priliku naučiti nešto novo o robotima i softverima koji se koriste za njihov rad kao i primjeni novih tehnologija u praksi, u zemljama, svijetskim liderima u proizvodnji  (SAD, Japan, Njemačka, Finska).
Posebna poslastica je trodnevni FANUC Open House (17.-19.10.) tj. demonstracija rada robotičke opreme jednog od najvećih svjetskih proizvođača industrijskih robota i automatike.
Učenici su imali priliku prisustvovati predavanju „Robotika - prilika za privredni razvoj" prof.dr.Bojana Jerbića (FSB Zagreb) gdje su pobliže upoznati sa tematikom.
Predrasude da se roboti mogu primjeniti samo u industriji metala su upravo to – predrasude. Da, robot može biti zavarivač, radnik na sastavljanju sklopova ili lakiranju, ali isto tako može biti i radnik na rukovanju, sortiranju ili pakiranju bilo čega, može biti skladištar, može brativoće ili plijevitisadnice u poljoprivredi, pa čak može biti i šanker ili ljekar.