"Noć istraživača"
Objavljeno: 3. nov 2014. | Pogledano: 437 puta
"Noć istraživača" je pokrenuta prvi put na evropskom nivou 2005. godine u okviru programa "Istraživači u Evropi 2005". Inicijativa se sastoji od jednodnevnog događaja koji se istovremeno odvija u 32 zemlje Evrope u više od 200 gradova. Projekat javnosti nudi aktivnosti obrazovo-zabavnog karaktera koje omogućavaju posjetiocima da upotpune svoje znanje o istraživačima i da sami istražuju uz dobar provod posljednjeg petka u septembru.

Po prvi put "Evropska noć istraživača" se održava u Mostaru. Osnovni cilj je da se javnosti približi posao istraživača, kao i da se omogući bolje razumijevanje njihovog doprinosa društvu.Također, "Noć istrađivača" treba da omogući mladima da razmotre naučnu karijeru kao jednu od opcija za budući poziv.

U okviru "Noći istraživača" održano je takmičenje u vodenim raketama. Učenici naše škole, Enes Delalić i Aldijana Aličić, osvojili su drugo mjesto u konkurenciji srednjih škola, a učenik Dino Kuko osvojio je specijalnu nagradu za najbolju raketu (van konkurencije).