Park mira
Objavljeno: 30. nov 2014. | Pogledano: 438 puta
Učenici Druge gimnazije bogatiji su za jedan novi zeleni kutak, bogatiji su za „Park mira" zasađen stablima maslina za koje se kaže da su neuništive jer čak i kad se drvo posiječe iz njegovog panja izrastu nove mladice.
Povodom Dana državnosti Bosne i Hercegovine u utorak 25. novembra, Mostarski teatar mladih (MTM) 1974. pokrenuo je  projekat „Park mira" u okviru koga je u dvorištu naše škole posađeno 50. stabala maslina. U akciji su pored naših učenika i profesora učestovali i mladi ljudi iz cijele Bosne i Hercegovine, aktivisti Mostarskog teatra mladih, polaznici Putujuće škole „Obrazovanje za mir" Helsinškog komiteta za ljudska prava RS iz Bijeljine i aktivisti NVO iz BiH. „Ideja „Parka mira" je dugoročni proces, a sadnja maslina u dvorištu Druge gimnazije je samo početak i simboličko obilježavanje 50. predstave  „Maslinova grana" koja je u proteklom periodu širom BiH, ali i Srbije, Makedonije i Bugarske širila ideju pomirenja, tolerancije i ljubavi dižući glas protiv svih podjela", istakao je Sead Đulić vođa Mostarskog teatra mladih. Učenici Druge gimnazije bogatiji su za jedan novi zeleni kutak, bogatiji su za „Park mira" zasađen stablima maslina za koje se kaže da su neuništive jer čak i kad se drvo posiječe iz njegovog panja izrastu nove mladice. Nadamo se da će zajedno sa svakim zasađenim stablom  masline, sa svakom njenom novom grančicom rasti zelena oaza mira u kojoj ćemo u budućnosti brati plodove zajedničkog rada i pretvarati ih u Homerovo „tečno zlato".