Posjeta Memorijalnom centru Potočari - Srebrenica
Objavljeno: 28. maj 2017. | Pogledano: 1564 puta
Dana 24.5.2017. godine učenici naše škole sa profesorima posjetili su Memorijalni centar u Potočarima, bivšu fabriku akumulatora i Srebrenicu.
Srebrenica? Za nekoga samo riječ, za nekoga cijeli svijet. Možda nije lako shvatiti pojam cijeli svijet, ali mnogi ljudi izgubili su majke, sestre, braću, očeve, djedove, a zar oni nisu za nas cijeli svijet?
11.7.1995. godine desio se genocid nad Bošnjačkim stanovništvom. Događala su se masovna ubistva velikog broja Bošnjaka, muškaraca različitog uzrasta te etničko čišćenje oko 25 000 ljudi sa područja Srebrenice i Žepe. Samim dolaskom u Memorijalni centar sve je zašutjelo. Teško je bilo šta reći, a ne zaplakati... 8372 života u tom periodu stradalo je bez razloga...
Nakon proučene Fatihe, učenici su imali historijski čas gdje su poslušali iskrenu i tešku priču čovjeka koji je preživio i postao hrabar iz prkosa. Poslije su obilazili bivšu tvornicu akumulatora koja je u ratu služila kao sklonište za majke i djecu koje su silovane i maltretirane. Novootvoreni muzej još više je predočio situaciju u kojoj su se zaista hrabri Srebreničani nalazili.
Najmanje što možemo učiniti za žrtve Srebrenice jeste da ih se stalno sjećamo, da posjećujemo Memorijalni centar i DA SE NIKAD NIKOME NE PONOVI SREBRENICA!!