Sajam srednjih škola
Objavljeno: 25. apr 2018. | Pogledano: 737 puta
Pedagogica Zibica Šuta, profesori Aida Tucaković i Denijal Veledar te učenici: Adna Kujan, Milica Kovačić, Lejla Marić, Emela Mahinić i Almedina Omanović predstavljali su Drugu gimnaziju Mostar na Sajmu srednjih škola u kongresnoj dvorani zgrade Federacije BiH od 17.-19. aprila 2018.
Ministarstvo obrazovanja, nauke i kulture HNK-a u saradnji s Gradskom upravom Mostara, Pedagoškim zavodom, Zavodom za školstvo, predsjednicima aktiva direktora srednjih škola, osnovnim i srednjim školama s područja Mostara, Vijećem mladih Grada, Vijećem učenika srednjih škola, sedmi put zaredom organiziralo je Sajam srednjih škola, koji bi u konačnici učenicima devetog razreda osnovnih škola trebao olakšati izbor srednje škole. Projekat su podržali i Ambasada Švicarske u našoj zemlji kroz program Prilika plus, te Privredna komora Mostara, Njemačko društvo za međunarodnu saradnju, GIZ, Evropski parlament BiH i Misija OSCE-a u BiH. Učešće na ovogodišnjem sajmu uzelo je 2300 učenika, među kojima 1100 učenika osnovnih škola, njihovi nastavnici, direktori, te više od hiljadu srednjoškolaca, uz nezaobilazan kadar i srednjih škola. Ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK-a, Rašid Hadžović, pored ostalog istakao je da prvi put uz škole učestvuju i firme koje će predstaviti zanimanja za koja će se u budućnosti moći školovati učenici u našim školama, što bi trebalo potaći veći interes učenika za zanatska zanimanja. Cilj ovogodišnjeg Sajma srednjih škola je da učenicima omogući da prilikom odabira zanimanja izaberu ono što ustvari, vole. U sklopu Sajma organiziran je kviz za mješovite školske timove učenika srednjih škola s područja HNK-a na temu „Obrazovanje bez diskriminacije", te istraživanje na temu „Boje Hercegovine" , aktivnost „ Upoznaj Evropu", konferencija za mlade „ Znanje i vještine relevantne za tržište rada" i debata. Sajam srednjih škola trajao je od 17.-19. aprila kada je svečano zatvoren završnom ceremonijom u mostarskom Centru za kulturu. Sajamski tim Druge gimnazije Mostar činili su: pedagogica Zibica Šuta, profesori Aida Tucaković i Denijal Veledar te učenici: Adna Kujan, Milica Kovačić, Lejla Marić, Emela Mahinić i Almedina Omanović.