Uspjeh učenika Druge gimnazije za školsku 2016/2017. godinu
Objavljeno: 22. jun 2017. | Pogledano: 576 puta
Krajnji cilj gimnazijskog obrazovanja jest nastajanje generacija akademskih građana koji će kroz izvjesno vrijeme odlučivati kako o vlastitoj, tako i o sudbinama drugih ljudi.
Jedan dio doprinosa u omjeru njihova uspjeha svakako zauzimaju dani koje su ove generacije provele u usvajanju znanja i svladavanju vještina zahvaljujući trudu njihovih profesora. U  Drugoj gimnaziji Mostar svakako se može obećati entuzijazam i volja za napredovanjem u stalnom obnavljanju metoda i sredstava učenja u skladu sa savremenim tokovima kao i u dodatnom zalaganju svog nastavnog kadra koji je tu da motivira učenike za postizanje visokih rezultata. Pod tim zalaganjem podrazumijeva se i senzibiliziranost za izazove s kojima se susreću mladi. Možemo potvrditi da naši gimnazijalci od nas odlaze kao osnažene ličnosti koje razumiju i konzumiraju svoja prava i obaveze. Najbolju preporuku za školovanje u Drugoj gimnaziji Mostar pružaju rezultati i uspjesi naših učenika tokom redovnog školovanja u našoj školi, ali i prilikom upisa na željene fakultete.

Uspjesi, takmičenja, svečanosti, posjete, izložbe, ekskurzije,izleti, humanitarne aktivnosti u ovoj školskoj godini:

* Državno takmičenje iz njemačkog jezika : 1.mjesto u konkurenciji nivoa A2

* Kantonalno  takmičenje iz matematike :  I razred  2.mjesto;  II razred  2.mjesto   III razred  1.mjesto
   IV razred  1.mjesto
   Ekipa Druge gimnazije  Mostar  u ukupnom plasmanu osvojila je prvo mjesto.

* Kantonalno takmičenje iz fizike: I razred   1., 2. i 3. mjesto , II razred  3. mjesto

* Kantonalno takmičenje iz hemije za učenike prvog razreda: 1.  i 2. mjesto

* Ekipa Druge gimnazije  Mostar  u ukupnom plasmanu osvojila je prvo mjesto.

* Kantonalno  takmičenje iz njemačkog jezika :1. mjesto na A2 nivou

* Kantonalno takmičenje iz bosanskog jezika i književnosti:  2. mjesto

* Konkurs  Arhiva  HNK : 2. mjesto.

* Konkurs za najbolje likovno rješenje  na temu "Slavna frankofona ličnost" : 2.mjesto

* Konkurs literarnih radova  povodom Dana Nezavisnosti BiH : 1.i 3. mjesto

* Takmičenje učenika srednjih škola grada Mostara  u odbojci : 1.mjesto

Učešće na Federalnom takmičenju u odbojci

* Kros za učenike  srednjih škola : 3. mjesto.

* Ragionalno takmičenje iz vjeronauke :  4.mjesto

* Učešće na takmičenju :
  - Državnom takmičenju iz informatike u organizaciji ITChallenge  u Maglaju
  - Matematičkoj olimpijadi u Sarajevu
  - Međunarodnom takmičenju  robotike u Turskoj
  - Federalnom takmičenju iz matematike i fizike

* Školska  takmičenja  u znanju iz : matematike ,fizike, hemije ,engleskog ,  francuskog  i njemačkog jezika,takmičenje u spelovanju i školsko takmičenje iz oblasti "Obrazovanje bez diskriminacije”

* Školski  sportski  turniri : malonogometni  turnir, takmičenje u tavli, školski šahovski turnir i turnir u
   rukometu

* Izložbe učeničkih radova povodom značajnih praznika

* Posjete, izleti,ekskurzije: Sajmu  knjiga u Sarajevu, "Tunela spasa", Memorijalnom centru u Potočarima  i Srebrenice, višednevna ekskurzija u Španiju, posjeta članova ekološke i učenika II5 razreda kuli "Herceg Stjepana" i Tekiji u Blagaju, Sajmu univerziteta u Sarajevu.

* Svečanosti :   Dan tursko-bosanskog priijateljstva , Promocije školskog lista

* Učešće na Sajmu  srednjih škola,

* Organizovanje "Mirovne sedmice"

* Promocije školskog lista „ Naš učitelj" i web izdanja  Godišnjeg biltena rada sekcija stranih jezika

* Humanitarnie akcije :
  - "Jedan slatkiš jedno dijete" za polaznike Centra Los Rosale
  - Akcija za Narodnu  kuhinju
  - Akcija Darivanja krvi
  - Humanitarna akcija za pomoć učenici iz  II OŠ Mostar
  - Humanitarna akcija za učenicu iz Srednje ekonomske škole Mostar
  - Akcija darivanja knjiga za školsku biblioteku

* Ekološke akcije :dvije akcije pošumljavanja brda Fortice ,akcije uređenja školskog dvorišta, učešće u
   akciji čišćenja gradskih površina u organizaciji Ministarstva za okoliš HNK-a.

* Saradnja sa bratskom školom iz Istambula ( razmjena učenika i profesora )

* Učešće u projektu „Volontiraj-Kreditiraj"
* Predstavljanje škole  na Sajmu ideja u Sarajevu ...

* Radionice o protupožarnoj zaštititi ,rodno zasnovanom nasilju, zaštiti zdravlja, pisanju CV, Danu
  ljudskih prava, Danu EU, ovisnostima, Danu hidžaba.